Ako se dijete rodilo slabunjavo i kanitno, onda su roditelji nastojali da ga što prije krste. A ukoliko nema blizu svećenika i nemoguće je dijete odmah krstiti, ono se znamenuje, što Znači isto kao da je kršteno, jer se talko djetetu oprašta istočni grijeh i Prema vjerskom tumačenju može se spasiti.
Biranje kuma ili kume
Tko će držati dijete na krštenju obično se zna unaprijed. Kum ili kuma biraju se, jer se prema narodnom vjerovanju dijete može ubaciti na kuma, a može i na ostale članove rodbine sve do devetoga koljena. Tako se priča da se neka žena našalila svojoj komšinici Ikoja je rodila dijete, a imala u kući momka u najmu: »Čuješ kono, dijete ti vrlo sliči na momka u kući«. Komšinica joj kao s nokta odgovori: »Bog s tobom ‘kono, ta dijete se baci preko mora na strica, a kamo li neće na momka u kući«.
Kum se dogovori s roditeljima djeteta koje će mu ime dati. U crkvu dijete nosi uvijek žena koja je bliska s porodiljom. Dijete krsti svećenik i upiše ga u knjigu rođenih. Kum daruje svećenika i dječaka koji je držao svijeću. Zatim se dijete nosi s krštenja kući. Tada počinje gozba u kući na (koju su pozvani rodbina i prijatelji. Kum najbolje daruje svoje kumče. Ako su roditelji siromašni, onda nema ni slave ni darova.
Značenje kumstva
Kumstvo se u našem narodu posebno cijeni i priznaje kao najveći oblik prijateljstva. Kad djetetu umre otac, bum je dužan preuzeti skrb nad svojim kumčetom i brini ti se o njemu sve dok potpuno ne naraste. Na žalost, kumstvo se često zasniva na materijalnim interesima, a ne na pravom prijateljstvu. U vezi s kumstvom ima u narodu raznih priča. Kaže se: »Hajd u kuma, samlit ćeš bez ujmal« »Evo mog kuma, dat će dva ujma!«
Još tradicionalnih običaja za krštenje
Kumovi se ne zovu samo imenom nego uvijek ispred imena naglase kume: Kume Mate!, kume Pero! itd.