Vratit ćemo se malo u vrijeme naših baka i njihovog načina života pripremanja jela. Recepti za jela su tradicionalni starohrvatski po kojima su brojne generacije pripremale svoja jela.
Tekst je pisan starohrvatskim dijalektom od prije nekih 150 godina.
Oderanog zeca metni 3 dana u rasol. U tavu metni malo masti, zažari u njoj 5-6 komadića sladora, dodaj korienja, črljenac, list lovora i cieloga prpra i skupa pirjani, dok omekne. Zeca izvadi iz rasoli metni u tavu k korienju, neka se zapeče, nalij ga s juhom i rasoli, pa neka se pirjani dok bude mekan. Sada meso izvadi, korenje omuči, zalij juhom, prokuhaj, umaku propasiraj, dodaj malo gorušice, kapari, sok i koricu od limuna. Zeca ukrasi sa maslenim tiestom, korunom, makarunima, rezancima ili valjušcima od žemlje.
Meso kunića je vrlo bogato proteinima, te po tome prednjači u usporedbi s ostalim vrstama mesa koje koristimo u domaćinstvu, kao što su piletina, svinjetina, teletina, janjetina, govedina. Po količini proteina neznatno zaostaju piletina i teletina, nešto više janjetina i govedina, dok je meso svinje najsiromašnije proteinima jer ih ima čak upola manje od mesa kunića. Kvaliteta hrane se mjeri sadržajem aminokiselina, a osobito prisustvom esencijalnih aminokiselina, koje organizam sam ne sintetizira i koje sudjeluju u procesu rasta i obnove tkiva, zacjeljivanju rana, održavanju imunološkog sustava. Meso kunića ima dobar sastav esencijalnih aminokiselina.
Sljedeća značajna karakteristika mesa kunića je nizak sadržaj masti i kolesterola, za razliku od ostalih vrsta mesa. Tako svinjetina ima gotovo deset puta više masti od mesa kunića i veću količinu kolesterola, govedina ima veću količinu masti i gotovo četiri puta više kolesterola, a piletina i teletina imaju dva puta više masti od mesa kunića. S obzirom da sadrži vrlo malo masti i kolesterola, meso kunića je prava poslastica za suvremenog čovjeka koji teži zdravoj i pravilnoj prehrani. Upravo zbog takvog sastava, meso kunića ima vrlo malu energetsku vrijednost.