Vratit ćemo se malo u vrijeme naših baka i njihovog načina života pripremanja jela. Recepti za jela su tradicionalni starohrvatski po kojima su brojne generacije pripremale svoja jela.
Tekst je pisan starohrvatskim dijalektom od prije nekih 150 godina.
Repa kisela
Ribane repe nalij vodom, da se kuha; napravi zatim zapražak s krupice (Gries) i začini te pusti da još malo vri, napokon primješaj kisela vrhnja.
Repa upirjanjena
Obieli repu, poreži na kocke, u šerpinju razbieli maslaca pridaj sladora i prisiplji malo melje, daj da zarumeni, zasiplji na to repu, osoli i pusti pirjaniti; zatim prilij malo govedje juhe, pridaj mirodija i kad šalješ na stol, stavi gori mesa, kakva hoćeš.
Repa
Repa je povrće koje ulazi u skupinu kupusnjača, a one imaju važnu ulogu u prevenciji bolesti i očuvanju zdravlja. Kupusnjače sadrže fitokemikalije zvane glukozinolati, koji potiču detoksifikaciju enzimskoga sustava, i to tako da ubrzavaju otpuštanje štetnih tvari iz organizma.
Betakaroten može pomoći u prevenciji mnogih vrsta raka i bolesti srčanih arterija. Vitamin C kao antioksidans ima slično djelovanje, a pomaže tijelu i u prevladavanju infekcija. Vlakna iz korijena pomažu održavanju uredne probave te samim tim sprječavanju raka debelog crijeva i rektuma.
Kiseljenje je prirodan način konzerviranja povrća. Prilikom konzerviranja gubi se velik dio dragocjenih sastojaka u hrani, dok je kiselo povrće bogato vitaminima i mineralima. Kiselo povrće i sok od kiseloga povrća ne samo da potiču tek i probavu nego sadrže i malen broj kalorija, što je vrlo važno u dijetama za mršavljenje. Poznato je kao sredstvo za poticanje metabolizma. Kiselo povrće i sok od kiseloga povrća djeluju protiv razvoja masnoga tkiva. Da bi se spriječio gubitak dragocjenih sastojaka, vrlo je važno tekućinu od kiseljenja povrća čuvati na tamnom mjestu.
Kupovanje i čuvanje
Kada kupujete repu u ljetno doba, ona je manja i obično s lišćem.
Ovisno o vrsti, u gornjem je dijelu korijena zelena ili ljubičasta, dok je donji dio obično bijele boje. Pri kupnji repa mora biti tvrda, neoštećena, zategnute vanjske opne, a ako je kupujete ljeti, i sa svježim i zdravim listovima.
Čuvajte je na hladnom i suhom mjestu nekoliko tjedana.
Priprema jela s repom
Kemijski sastav pokazuje zanimljiv sadržaj betakarotena (1,98 mg/100 g) i vitamina C (30 mg/100 g), što u oskudnoj prehrani nikako ne treba odbaciti.
Najbolje ćete pripremiti svježu repu ako je oljuštite i narežete na rezance, kuhate na pari ili vodi, pa pripremite na salatu, kao varivo ili nadjev. Najviše hranjivih sastojaka sačuvat ćete u salati od svježe repe.
Kada pripremate juhu od svježe repe, možete upotrijebiti lišće i korijen zajedno. Kuhanu repu možete upotrijebiti i drugi dan.
Svježu repu možete upotrijebiti i za ukras, tako da je narežete u oblike po želji, blanširate, a potom prelijete rastopljenim maslacem.
Vrlo se često poslužuje s mliječnim proizvodima (kiselim vrhnjem, jogurtom, mliječnim umakom i sl.). U nas postoji običaj da se repa kiseli kao i kupus pa se koristi u zimskim mjesecima, najčešće u obliku složenaca u kojima se repi dodaju grah, krumpir, ječam te suho i svježe svinjsko meso.