Tkalački okvir koristi se za izradu tapiserija i zidnih ukrasa. Vrlo je jednostavne izrade od drvenog materijala.
Radom na okviru mogu se koristiti sirovine različitih boja, debljine, finoće i podrijetla, pa je pravo zadovoljstvo stvarati različite kreacije.
Dimenzija okvira je prema namjeni i želji, a mogu biti od nekoliko cm do nekoliko metara. Najčešće se izrađuju standardnih veličina 60 x 105 cm.
Kod rada na okviru treba planirati da će gotov uzorak biti manji po širini i duljini za 10 – 20 cm od veličine okvira.
Okvir se izrađuje od letvica /borovina, jelovina i si./. Na uglovima se učvrsti s vijcima.
Na udaljenosti od 5 cm od unutrašnjosti okvira, na poprečnoj letvici označava se udaljenost od 12 mm čime se dobiju 33 oznake na svakoj poprečnoj letvici.
U označena mjesta na letvici se koso zabiju čavlići od 3 cm.
Cavlići u gornjoj i donjoj letvici moraju biti točno u liniji. Zabijaju se cik-cak kako bi se izbjeglo raspucavanje letvice.
Na zabijene čavliće nasnuju se osnovine niti.
Prije snovanja okvir se nasloni na zid, stol ili stolicu i položi tako da je dulji kraj vodoravan.
Za početak tkanja potkom se obaviju dvije krajnje lijeve osnovine niti, koje će na lijevoj strani stvoriti rub tkanja.
Zatim se potka postupno provlači podižući prstima svaku drugu nit osnove.
Nakon provođenja potke s lijeva na desno, vraća se s desna na lijevo, ali sad se dižu one niti koje se u prethodnom redu nisu dizale.
Tijekom tkanja treba paziti da su rubovi čvrsti i ravni. Kako bi se to postiglo potrebno je svakih 10 – 12 mm tkanja proći potkom oko dvije krajnje niti osnove sa svake strane i time izravnati vodoravnu liniju tkanja.
Da bi se spriječilo uvijanje rubova prema unutra i osiguralo održavanje ravne linije ruba, preporuča se mjestimično vezanje rubova na okvir za tkanje.
Kad se potka potroši, ostavlja se kraj da visi i počinje s drugom potkom.
Tkanje na okviru tka se s naličja i svi konci koji završavaju ostaju visiti na vidljivoj strani rada, na strani tkalca.
Potka se pribija drvenim češljem.
Kako bi se ublažila jednoličnost tkane površine umeću se različite boje i tvore kličani motivi ili različite pređe drukčijih struktura kako bi se dobile tapiserije ili zidni ukrasi.
Uobičajeno je da potka u potpunosti pokriva osnovu. Osnova ostaje ravna i napeta, a potka se uvija oko niti osnove i tvori uzorak i ravnu čvrstu cjelinu.
Da bi se postigla čvrsta cjelina potrebno je znati povezati potku u okomitim linijama.
Postoje 3 načina povezivanja potke u okomitim linijama uzorka i to:
1. Na mjestu prelaska boja potke, svaka potka prolazi oko jedne te iste osnovine niti koja se našla na tom mjestu. Ovaj način povezivanja stvara rebraste izbočine na tkanju i rabi še obično kod izrade tapiserija.
2. Omotavanjem više istih potki zaredom oko jedne osnove, a potom više potki zaredom druge boje oko iste osnove, omče potki spajaju se zupčasto u okomitu liniju. Pribijanjem tako spojenih potki stvara se tzv. lastin rep i izbjegavaju se izbočine.
3. Povezivanje potki preko više niti osnove je najkvalitetniji i predstavlja vrlo čvrst spoj. Ovaj način povezivanja se postupno veže preko 3 osnovine niti, te se dobije dugačka okomita crta, bez opasnosti od raspadanja i iskrivljavanja.
Povezivanje potke moguće je i tzv. kvačenjem potke.
Ovim se načinom povezivanja dobiva najbolja granica između dviju boja, a može se izvoditi na 3 načina:
1. povezivanje dviju boja potki kvačenjem između dvije osnovine niti i dvije se potke povezuju istim smjerom kvačenja pa stvaraju jasnu granicu. Ovaj način kvačenja potke izaziva nagomilavanje niti na mjestu kvačenja.
2. povezivanje potki međusobno s dodatnom niti.
3. povezivanje potke kvačenjem svake druge potke čime se izbjegava nagomilavanje niti potke, te se brže i lakše tka.
Stvaranje okomitih pruga u tkanju moguće je tkanjem dviju boja potke naizmjence.
Moguće je izraditi i krug na tkanoj površini. Da bi se dobio pravilan krug, dobro je na osnovinim nitima nacrtati krug. Tkanje se započinje izvan ucrtanog kruga uz oblikovanje što pravilnije krivulje donjeg dijela kruga. Postupno se popunjava i krug istovremeno s tkanjem površine izvan kruga.
Nakon završetka tkanja potrebno je pažljivo rezati osnovine niti što bliže čavlićima.
Neotkani dio osnovinih niti ne bi smio biti manji od 8 cm, kako bi se rad mogao završiti i rubovi učvrstiti bilo vezanjem uzlova ili porubljivanjem.
Ovako tkani materijali s više boja trebaju se pažljivo održavati. Najbolje je suvo četkanje i izbjegavanje pranja u agresivnim deterdžentima zbog mogućeg nepostojanja boja pod utjecajem deterdženata.
Mala galerija slika ručnog tkanja na okviru: