Lan – Latinski naziv Linum usitatissimum – je još jedna ljekovita biljka, a u stručnim krugovima je poznata i kao Semen Lini
Ostali nazivi : ćeten — glavičica — keten — kučina — len— predivo — preslej — živica.
Lan je jednogodišnja biljka s uspravnom glatkom stabljikom, visine 50 do 70 cm i s naizmjenično gusto smještenim uskim i lancetastim listovima. Cvjetovi su plavi, ponekad bijeli s prašnicima i tučkom modrim kao nebo. Plod je 6 do 8 mm dug, okrugli tobolac sa 8 do 10 sjemenki. Sjeme je glatko, spljošteno, duguljasto, sjajno i svijetlosmeđe boje, a uronjeno u vodu obavija se sluzavim slojem. Sjeme je bez mirisa i sluzava je okusa.
Prije se koristio za dobivanje tekstila, od lana dobijemo grub i izdržljiv materijal. Više o tkaninama, svojstva lanenih tkanina.
Sjemenke sadrže 57 posto alfa linolenske kiseline koja metaboličkom preobrazbom daje omega-3 masne kiseline, slavne zbog mnogostrukog ljekovitog djelovanja. Zbog toga laneno ulje, hladno prešano i nerafinirano kakvo je u sjemenkama u prehrani može zamijeniti ribu! Zbog istog razloga laneno ulje ima utjecaj na vrijednost kolesterola, upalne procese i procese grušanja krvi, pa se preporučuje piti ga na žlice ili ga stavljati na salatu!
Osobito se preporučuje djeci, starijima, pothranjenima i rekonvalescentima, a preventivno djeluje na sve nas. Kao i soja čeka bolja vremena i svoj “dokazani” materijal za ljekovitost.
Ljekoviti lan i ljekovita svojstva lana
Lan je jedna od najstarijih uzgajanih biljaka kojih se vlaknasta stabljika prerađuje u platno. Čaj od njegova sjemena, bogatoga biljnim ljepilom, odavno se prepisuje za umirenje grlobolje i teškoga kašlja. Sjeme namakano u hladnoj vodi preko noći te pomiješano s malo gospina bilja djeluje kao odličan laksativ, te umiruje nadraženost želuca i crijeva poput gastritisa, enteritisa i kolitisa. Ulje od lanenoga sjemena sadrži esencijalne masne kiseline koje su važne za zdravu kožu, krvotok, bubrege, imunitetni sustav i izgradnju stijenki stanica i prostaglandina.
Čaj od lanenoga sjemena nanesite na suhu kožu ili ga dodajte u vodu za kupanje kako biste omekšali kožu i ublažili napetost.
Kako napraviti čaj i oblog od lana
Za umirenje teškoga kašlja i olakšanje urinarnih tegoba, 2 žlice lanenog sjemena i nekoliko kriški limuna prelijte sa 600 ml kipuće vode, promiješajte i ostavite da se ohladi. Procijedite i zasladite prema ukusu.
Napravite oblog tako da zdrobljeno sjeme prelijete vodom i umiješate glatku smjesu. Stavite je u debelom sloju na komad muslina i toplo stavite na čirove, apscese i upale.
Sedam zdravih svojstava lana
Laneno ulje, lanene sjemenke i omega-3 masne kiseline koje oni sadrže, pozitivno utječu na vaše zdravlje. Evo na koje načine lan pomaže vašem tijelu:
1. Lan pomaže zdravlju srca i krvožilnog sustava. Iznimno visoka razina omega-3 masnih kiselina smanjuje razinu lošeg kolesterola. Riblje ulje i alge su također dobri izvori esencijalnih masnih kiselina.
2. Pomaže zdravlju debelog crijeva. Ima antikancerogena svojstva, a kao prirodni lubrikant i bogat izvor vlakana, smanjuje mogućnost pojave zatvora.
3. Konzumacija može osnažiti imunitet. Jedna studija je pokazala da su upale dišnog sustava rjeđe i manje ozbiljne kod djece školskog uzrasta koja uzimaju manje od kašičice lanenog ulja dnevno, nego kod djece koja ga uopće ne uzimaju.
4. Lan sadrži masnoće koje su temelj za izgradnju mozga. To je posebno važno u razdoblju kada dječji mozak najbrže raste – prije rođenja te u ranom djetinjstvu. Bilo bi dobro kada bi majke tokom trudnoće i dojenja uzimale jednu kašiku lanenog ulja dnevno.
5. Pomaže zdravlju kože. Svojim pacijentima koji imaju suhu kožu, ekcem ili preosjetljivost na sunce, preporučuje se laneno ulje kao dodatak prehrani.
6. Stabiliziranjem razine šećera u krvi može smanjiti tegobe dijabetesa.
7. Masnoće iz lana mogu pridonijeti gubitku viška kilograma. Tvari bogate esencijalnim masnim kiselinama, kao što je lan, ubrzavaju tjelesni metabolizam potpomažući izgaranje suvišnih, nezdravih masnoća u tijelu. Ukoliko jedete “dobre” masnoće, vjerojatnije je da će vaše tijelo skladištiti upravu onoliko masti koliko mu treba. To se naziva termogenezom – proces u kojem se posebne masne stanice (tzv. smeđe) prebacuju u “višu brzinu” i sagorijevaju više masti ako ih aktiviraju esencijalne masne kiseline, posebno gama linolenska kiselina (GLK).