Ono što tradicionalnu bosansku kuhinju odvaja od ostatka svijeta, kako to savršeno definira Alija Lakišić, jeste bogatstvo različitih uticaja, saft Istoka i Zapada, okus Mediterana koji se odomaćio u planinskim krajevima i, vjerovali ili ne, ta njezina prilagodljivost savremenim zahtjevima medicine.
Nisam baš uvjerena da se moderni tempo življenja uklapa u tradicionalni bosanski običaj da večera traje i po šest sati (a ako je ukomponovana sa akšamlukom – do zore), niti znam kako pronaći dovoljno vremena za spravljanje zijafeta koje u pravilu prati kuhanje istiha, što će reći – na laganoj vatri, ali znam pouzdano da, čak i preko okeana, domaći recept tj. jelo napravljeno po originalnom receptu može biti pravi poklon.Bosanci koji žive izvan BiH te ško mogu nabaviti Lakišićev Bosanski kuhar, tu prelijepu zbirku svega onog što je stoljećima okupljalo različit svijet oko jedne sofre, pa se nadam da će vam recepti koje ćete moći naći na CB pomoći da obradujete nekog vama dragog.
Teško je, zaista, od gotovo 500 stranica na kojima Lakišić s guštom opisuje sve bosanske običaje, navike, zimnice, teferiče, pripremanja jela i daje uputstva za njih – pa čak i za vrstu posuđa u kojem se kuha, ali i servira koji zijafet – odlučiti se za bilo šta, no upravo skori dolazak ramazana, onako praktično upućuje da nije zgoreg prisjetiti se osnovnih elemenata Čaršijskog iftara. Pravili su ga, objašnjava Lakišić, trgovci i zanatlije za važne goste i nije mogao proći bez ovih jela: škembe-čorba, pače, bosanski lonac i kadaif. Pa makar se – umjesto svega – jela zeljanica.
No krenimo redom..
- Jemek – pojedinačno jelo, ali i obrok
- Mezetluk – uvod u obrok (sirevi, suho meso, turšije, tope, hladna pečenja, jalan-dolma)
- Ikindijuša – užina (zavisi od godišnjeg doba)
- Iftar – glavni obrok u vrijeme mjeseca posta, ramazana (stalno se smjenjuju slana, slatka, topla i hladna jela)
- Akšamluk – sjedeljka uz jelo i piće (Sarajlija Muhamed Nerkesi u 16. stoljeću je zabilježio da je jedina zapovijed akšamluka da se pije, al’ da se ne smije napiti)
- Sijelo – sjedeljka poslije večere (serviraju se lagana jela: pečeni krompir presječen napola, kajmak, pekmez, pogača, kesteni)
- Teferič – vrijeme provedeno u gozbi i veselju