Čitava prelijepa bazga cijenjena je zbog praktičnih i medicinskih namjena već tisućama godina. Bila je tako važan lijek da su ljudi na selu s njom postupali s velikim poštovanjem pa su prije uporabe bilo kojeg njezina dijela uvijek za to zamolili šumsku nimfu koja je u njoj stanovala.
O ljekovitost bazge smo već pisali i nabrojali smo nekiloko tradicionalnih i vrlo ljekovitih recepata za bobice i cvijet bazge. Opširnije možete pročitati: Recepti i ljekovita svojstva bazge
Ljekovita bazga i upotreba bazge
Vrući čaj, pripravljen namakanjem cvijeta bazge, ako se uzme na početku prehlade, upale krajnika, upale grla i gripe, pridonosi brzom izlječenju bolesti jer potiče krvotok, izaziva znojenje i organizam čisti od otrovnih tvari. Čaj se može davati djeci tijekom eruptivnih bolesti poput ospica i vodenih kozica kako bi izvukao osip i ubrzao oporavak. Cvijet smanjuje izlučivanje i ubrzava izbacivanje sluzi pa olakšava prehlade, katar, upalu sinusa, začepljenje bronhija, a budući da djeluje opuštajuće, ublažava i bronhijalne spazme, te pomaže i kod astme. Bobice, koje se koriste u sirupima i vinima protiv kašlja i prehlade, također su slastan dodatak kompotima i djeluju kao laksativ. Koristile su se i za liječenje neuralgije i išijasa. Cvijet bazge djeluje kao dijuretik, olakšava zadržavanje tekućine i eliminira otrovne tvari što se nakupljaju kod artritisa i gihta.
Vanjska uporaba ljekovite bazge
Cvijet bazge tradicionalno se koristi za ublažavanje upala i liječenje čirova, opeklina, posjekotina i rana, bilo u obliku čaja i losiona, bilo kao mast. Destilirana bazgina vodica odličan je tonik za lice. Svježe listove bazge nekoć su stavljali na sljepoočnice kako bi olakšali glavobolju ili bi njima trljali lice kako bi otjerali insekte (ali se pritom treba čuvati moguće reakcije kod osjetljive kože). Od korijena i kore bazge može se pripraviti korisna mast protiv ekcema i psorijaze, a ako se ukuhaju u čaj, mogu se koristiti i kao vodica za ispiranje usta.
Korištenje ljekovitih svojstava bazge kroz povijest
- Do kraja 19. stoljeća vino od bazginih bobica prodavalo se na londonskim ulicama za hladnih zimskih dana i noći kako bi osvježilo putnike i radnike.
- Vjerovalo se da će vas grančica bazge u džepu zaštititi od reume.
Berba i sušenje bazge
Cvijet bazge bere se u lipnju, dok se još nije posve rascvao i to za vrijeme toplih i suhih dana. Suši se vrlo pažljivo i naglo u tankim slojevima na tavanu ili pri umjetnoj toplini. Mora zadržati prirodnu boju, jer u protivnom, ukoliko pocrni, mora se baciti. Osušeni cvijet bazge sprema se u dobro zatvorene posude.
Vrući čaj, pripravljen namakanjem cvijeta bazge, ako se uzme na početku prehlade, upale krajnika, upale grla i gripe, pridonosi brzom izlječenju bolesti jer potiče krvotok, izaziva znojenje i organizam čisti od otrovnih tvari. Čaj se može davati djeci tijekom eruptivnih bolesti poput ospica i vodenih kozica kako bi ublažio osip i ubrzao oporavak. Čaj od cvijeta bazge smanjuje izlučivanje i ubrzava izbacivanje sluzi pa olakšava prehlade, katar, upalu sinusa, začepljenje bronhija, a budući da djeluje opuštajući, ublažava i kašalj, te pomaže kod astme. Cvijet bazge djeluje i kao diuretik, olakšava zadržavanje tekućine i eliminira otrovne tvari iz organizma. Destilirana bazgina vodica odličan je tonik za lice, a tonik od bazgina cvijeta dobar je za srce. Pržite li pak u ulju cvijet umočen u tijesto dobivate zdravo jelo, a odlično je i osvježavajuće piće od bazgina cvijeta, takozvano vino od bazge.
Lišće:
Lišće bazge bere se tek kad je potpuno razvijeno. Svježe tučeno lišće stavlja se na bolna mjesta kao oblog, a zanimljivo je da su svježe listove bazge naš preci nekoć stavljali na sljepoočnice kako bi olakšali glavobolju ili bi njima trljali lice kako bi otjerali insekte (pri tom treba paziti na moguće reakcije kod osjetljive kože).
Čaj od lišća čisti krv i najbolje je sredstvo protiv nečiste kože. Pomaže kod gihta. Dobar je protiv neugodna tjelesnog zadaha. Čaj od bazgina i orahova lišća otklanja nesanicu. Čaj od lišća i kore pomaže kod začepljenosti, ali i kod nemogućnosti zadržavanja mokraće.
Bobice bazge:
Plod se bere pri koncu ljeta kad sazrije. Bobice koje uz obilje C vitamina sadrže i B1, B6, C2, E te J vitamin mogu se sušiti ili pripremati kao sok, džem ili marmelada.
Kora:
Kora bazge sabire se sa debljih grana u proljeće. Upotrebljava se njen srednji, zeleni sloj. Prije upotrebe gornju kožicu treba sastrugati i baciti. Kora ima jednaku ljekovitu vrijednost kao i cvijet, no ona još liječi i bolesti bubrega, srca i jetre. Od korijena i kore bazge može se pripraviti korisna mast protiv ekcema i psorijaze, a ako se ukuhaju u čaj, mogu se koristiti i kao vodica za ispiranje usta. Korijen i kora bazge jaki su laksativi stoga se ne smiju uzimati bez liječničkoga nadzora. U trudnoći ih izbjegavajte.
OPREZ!!!
Sirova je bazga otrovna stoga je ne upotrebljavajte u tom obliku.
Priprema ljekovitih čajeva od bazge
Čaj od bazge:
Čajnu žličicu prelijte s četvrt litre kipuće vode, nakon nekoliko minuta procijedite i pijte tijekom dana, gutljaj po gutljaj.
Osvježavajuće je i ljekovito piće spravljeno od cvjetova namočenih u vodi.
Čaj od bazgina lišća:
7-8 listića bazge
2 dcl vode
Listiće preliti s kipućom vodom te kuhati na laganoj vatri 8 minuta. Nakon toga ocijediti i dodati žličicu meda. To je odličan napitak za čišćenje krvi, osipa, bolesti jetre, bubrega, pluća želuca i crijeva.
Čaj za preznojavanje:
2 čajne žličice cvijeta
2,5 dcl vode
Cvijet bazge preliti s vrućom vodom, nakon deset minuta procijediti i piti tijekom dana gutljaj po gutljaj.
Recept za tonik od bazge
Bazgin je cvijet izvanredan tonik za srce. Stavite 2 kg šećera i 2 narezana limuna u tavu s 2 litre vode, te zagrijavajte dok se šećer ne otopi, rashladite i prelijte preko 25 cvjetova. Pokrijte sve i pustite stajati 2 dana, zatim procijedite i razrijedite vodom u omjeru 1:3.
OPREZ!
Korijen i kora bazge jaki su laksativi pa se ne smiju uzimati bez liječničkoga nadzora. U trudnoći ih izbjegavajte.