Izvadjanje platna spada u ovoj zemlji od davnih vijekova na kućnu industriju. Lan i konoplja porabi se sva gotovo kod kuće. Ručno predenje zabavlja zimi žene i djecu te je uzgrednim poslom seoskoga žiteljstva. Pošto svaka kuća na selu, osobito u Krajini, svoja krosna ima, preradi se predja u svakojako platno za kućnu porabu, a preostali se suviše predje i platna razprodavaju. Po što se konoplja u većoj mjeri teži, za to i je preradjivanje konoplje pretežnije. Time je tkanje lanena i konopljena platna, osobito na selu, vrlo razprostranjeno; izvode se proste i finije vrsti, po gradovih se obrtimice tjera, a na selu kao uzgredni posao gospodarstva. Seoske žene običaju nedjeljno rublje vezti šarenom predjom, a imućniji zlatom i srebrom. U Slavoniji se domaćega platna u godini preko 5000 komada prometne.
Platno za jedra izvodi se na Rieci i producira ga se u godini preko 2000 komada.
Vunene tvorine spadaju kao i prtene s najveće strane na kućnu industriju, pošto se preradjuje kod kuće malo ne sav godišnji iznos ovčje vune, koju žene zimi popredu i prerade ju na primitivnih krosnah ponajviše u krupno sukno za haljine. U tu svrhu drži svaka kuća po jednu ili više kro- sana, a tkalstvo je znatni uzgredni posao gospodarstva. Za seljačku narodnu nošnju ima dosta valjba za sukno, od kojega prave narodni krojači seljačke haljine. Amo spadaju i drugi predmeti kućne industrije, što izvode seoske žene po Slavoniji i Krajini, osobito sagovi, pregače, pokrivači, torbe, pojasi, čarape, kabanice i dr. što se šarenom predjom osobitim i mu- štrami vrlo umjetno ukrasuje. Ove rukotvorine stekle su si posljednje vreme i izvan zemlje liepi glas. Vrh toga izvode obrtnici za domaću potrebu gunjeve, u Slavoniji do 9400 komada, poklone, dokoljenice i dr.
Veći dio svilenih čahurica, što se dobiva u godini, preradi se u domaćih filandah u sirovu svilu. Filande su ponajviše sa svilarstvom skopčane te spadaju na uzgredni posao gospodarstva. Filanda pako, koje bi svoj posao u velikom tjerale, vrlo je malo, malo ne sve šu (10) prestale raditi, od- kada je produkcija svile uslied bolesti svilaca znatno spala. Svilana u Cerniku kraj Nove Gradiške posluje s 36 kotala, zabavlja 80 * ženskih osoba, a preradi na dan do 325 funta čahurica; producirala je posljednjd godine 450 funta nepre- predene svile.
Užara u zemlji ima prilično mnogo. Pomorstvo oživilo je radi svoje potrebe na Rieci produkciju konopa te u tu svrhu postale su dvie tvornice, koje prerade u godini preko 4000 centa konoplje, a tvorina se porabi u mjestu i po susjednom primorju. Užarskih tvorina izvodi se u Slavoniji preko 300 copta.