Kolinje, svinjokolja bez zabrana i u punom zamahu
Topi se mast, prave čvarci, pune kobasice – vrijeme je svinjokolje, starog slavonskog običaja za koji su mnogi strahovali da će nestati ulaskom u EU. No straha nema, dvorišta su puna. I ova zima dočekat će se punih pušnica i hladnjaka.
Obitelj, susjedi, rodbina i prijatelji okupili su se kako bi pomogli u pripremi, a dim iz kotlova znak je starog slavonskog običaja – u dvorištu Božidara Horvateka je počelo kolinje. Mnogi su strahovali da zbog ulaska u Europsku Uniju više neće biti kolinja, no mogu odahnuti.
POGLEDAJTE: Kako detaljno izgleda narodno kolinje
‘Bilo je puno govora, bit će ovo, bit će ono, na kraju je ispalo dobro za nas. Mi se nismo previše bojali jer smo znali da ono što radimo, radimo ispravno’, kazao je Božidar.
U dvorištu svi imaju posla. Muškarci rade, a domaćice se brinu za objed. Obveze ne zaobilaze ni one najmlađe. No, za neke poslove ipak je potrebno malo više iskustva.
širi se miris čvaraka iz svakog dvorišta
Čvarci, slavonska delicija, postigli su zavidnu cijenu na tržištu. ‘Cijene se kreću od 80, 70 do 100 kuna. Prije nisu bili tako skupi’, kazala je Iris.
Nije bilo skupo ni meso, koje si većina da nema kolinja, ne bi mogla priuštiti. ‘Spremimo meso, stavimo u pušnicu kobasice, krvavice, kulene, to je neka sigurnost za obitelj’, kazao je Božidar.
POGLEDAJTE: Kako pravilno salamuriti i osušiti meso!
Nema straha, Slavonci će i ovu europsku zimu dočekati punih hladnjaka i pušnica.
POGLEDAJTE: Nekoliko zanimljivih recepata za čvarke i krvavice!
Zakonska EU regulativa za običaj kolinja
Puno se pisalo o zabrani kolinja i potrebi za službenim mesarima i mesnicama koji bi bili regulativa za svinjokolju, samim time običaj i tradicija svinjokolje u dvorištu izumire.
EU dopušta kolinje pod ovim uvjetima
Hrvatska i ulaskom u EU zadržava proizvodnju tradicionalnih proizvoda kao što su sir i vrhnje te običaj kolinja, ali se za prodaju traži poštivanje propisa i higijenskih uvjeta.
Tako će se u proizvodnji i prodaji tradicionalnih proizvoda kao što su sir i vrhnje morati poštovati higijenski uvjeti.
Hrvatski građani i nadalje će moći prakticirati i običaj kolinja i proizvoditi sve što iz njega proizlazi (domaće kobasice, kulen, šunka, špek, pršut, čvarci). Međutim, meso koje će biti namijenjeno tržištu (tržnice, mesnice, prodavaonice), morat će dolaziti iz klaonica i objekata za preradu mesa koji će raditi u skladu s propisima EU-a u pogledu higijene i humanog klanja životinja, objašnjavaju iz Ministarstva i podsjećaju kako propisi EU-a koji se tiču klanja životinja ne dopuštaju nepotrebno mučenje životinja, pa će se praksa omamljivanja morati primjenjivati i u Hrvatskoj.
Preuzeto s Dnevnik.hr-a